Erősen indította az évet a román férfi: öt nap alatt háromszor vezetett engedély nélkül
Még be is csukták rövid időre, de ez sem zavarta.
Folyamatosan közvetítették a magyar sportolók teljesítményét.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor
A román közvélemény bizonyára nem ismeri azt a térképet, amely tegnap este óta kering a magyar internetezők körében, és amin Kelet-Közép-Európa országai láthatók a megszerzett olimpiai érmeik számával feltüntetve. Ebben az „érem-tengerben” hazánk magasan kiemelkedik.
A szomszédos országok közvéleménye, ha nincs is ezzel az összesítéssel tisztában, az bizonyos, hogy fél szemmel követte a magyar eredményeket.
Így volt ezzel a román sajtó is, sőt, ők elég sokat foglalkoztak a magyar sportolók teljesítményével.
A sortiraparis.com román nyelvű cikke a július 26. és augusztus 11. között megrendezett párizsi olimpiai játékok előtt azt írta, hogy az ötkarikás játékok
izgalmas versenyeket ígérnek, és a nemzetek közül, amelyekre érdemes lesz odafigyelni, Magyarország olimpiai csapata kiemelkedik a lenyűgöző győzelmei történelmével.
Kiemelik, hogy „a magyar olimpiai csapat gazdag történelmével és kiváló hagyományaival olyan erő, amelyet nem szabad alábecsülni. Az 1896-os első újkori olimpiai játékokon való részvétele óta Magyarország folyamatosan bizonyította, hogy számos sportágban képes kiemelkedő teljesítményt nyújtani. Összesen 498 éremmel, köztük 177 arany-, 151 ezüst- és 170 bronzéremmel Magyarország az olimpiák történetének legtöbb érmet szerzett nemzete közé tartozik. A sportágak közül a magyarok különösen az úszásban, a vívásban, a kajak-kenuban és az evezésben, valamint a tornában tündökölnek, ahol sportolóik gyakran uralták a dobogót.”
Amint elkezdődtek az olimpiai játékok, a román sportra specializálódott sajtó kiemelten foglalkozott nem csak a szomszédunk saját, hanem hazánk eredményeivel is.
Augusztus elsején a sport.ro azzal dicsekedett, hogy „Románia 17 hellyel megelőzi Magyarországot az olimpiai játékok éremtáblázatán.” Miután Andrei Cornea és Marian Enache aranyérmet szerzett a férfi evezősök között és Ancuța Bodnar és Simona Radiș ezüstérmet a női evezősök között, azt írták: „ezekkel a sikerekkel Románia immár négy érmet nyert az olimpiai játékokon, eggyel többet, mint Magyarország, amely az elmúlt években több milliárd eurót fektetett a sportba.
Hazánk a 13. helyen áll az érmesek rangsorában, szemben Magyarország 30. helyével.”
Augusztus 2-án a Gazeta Sporturilor így számolt be Kós Hubert győzelméről:
Magyarország első aranyérme Párizsban: az összes érmet tekintve egyenlítettek Romániával.
A magyar küldöttség már négy érmet nyert Párizsban, ugyanannyit, mint Románia, csakhogy a „trikolórok” két arannyal, egy ezüsttel és egy bronzzal rendelkeznek, míg Magyarország egy arannyal, két ezüsttel és egy bronzzal büszkélkedhet.”
Augusztus 3-án a Prosport azt írta: „Magyarország felnéz Románia helyezésére: a 7 éremnek köszönhetően Románia csapata feljött a 11. helyre a párizsi olimpia összesített ranglistáján, közvetlenül Kanada mögött.
Románia ezzel megelőzte Magyarországot, amelynek mindössze hat érme van: két arany, két ezüst és két bronz.”
Nem tartott sokáig a szomszédunk öröme, hiszen augusztus 5-én a sport.ro írta meg, hogy „Románia egy helyet visszaesett , így Magyarország megelőzte”. A Prosport tovább fokokzta a hangulatot és így számolt be Ana Maria Bărbosu tornász bronzérméről:
Ellopták a torna érmünk és Magyarország megvert minket!”
Augusztus 7-én ismét a Prosport ujjongott: „Jackpot! Mihaelea Cambei ezüstérme után Románia egy helyet javított a 14. az éremtáblázaton, egy hellyel megelőzve a szomszédos Magyarországot.
Magyarország döntő csapást kapott.”
Augusztus 10-én a Prosport újra hozta a formáját, de most inkább pánikolt:
Magyarország letarolta Romániát az olimpiai éremtáblázaton!”
Majd folytatták: „Vége a Magyarország-Románia összecsapásnak a 2024-es párizsi olimpián, miután a magyarok a napokban letarolták hazánkat az éremtáblázaton. Az olimpián szerzett 15 éremmel Magyarország összességében a 13. helyen áll! Románia már csak a 20-on.” Ugyanazt hírt a Gazeta sporturilor ezzel a címmel hozta le:
Magyarország kétszer jobb, mint Románia.”
Augusztus 11-én tovább rémüldözött a Prosport, miután hazánk azelőtt való nap újabb 3 érmet nyert, két ezüstöt és egy bronzot: „Románia újabb három helyet esett vissza.
Kezd aggasztó lenni a rangsor, Magyarország összességében megvert minket: pontosan kétszer annyi érmük van, mint nekünk.”
Augusztus 11-én a sport.ro így örült Gulyás Michelle sikerének:
Magyarország megállíthatatlan a párizsi olimpián!
Újabb világrekordot jelentő aranyérem a magyaroknak.”
Végül, Románia kilenc éremmel, köztük három arany-, négy ezüst- és két bronzéremmel zárta a párizsi olimpiát.
A Román Olimpiai és Sportbizottság 12 éremre számított – számolt be a Mediafax. Így van bennük némi csalódás, mivel az egyes sportágakban a román versenyzők a lehetséges szintjeik alatt teljesítettek. Ilyen például az asztalitenisz, az evezés, a birkózás, mind olyan sportágak, amelyben Romániának valós esélyei voltak az éremre.
A fentiekből láthatjuk, hogy nem csak mi figyeltük hazánk sportolóinak a teljesítményét, hanem egyes szomszédaink is árgus szemekkel lesték azokat. Azt mindenképpen ki kell emelni, hogy a beszámolók és cikkek alatt nem szerepeltek hőbörgő, hazánkat gyalázó, nacionalista hozzászólások, ami, ha nem is ad bizakodásra okot, de mindenképpen meglepő.