A román közvélemény bizonyára nem ismeri azt a térképet, amely tegnap este óta kering a magyar internetezők körében, és amin Kelet-Közép-Európa országai láthatók a megszerzett olimpiai érmeik számával feltüntetve. Ebben az „érem-tengerben” hazánk magasan kiemelkedik.
Kép: Mandiner
A szomszédos országok közvéleménye, ha nincs is ezzel az összesítéssel tisztában, az bizonyos, hogy fél szemmel követte a magyar eredményeket.
Így volt ezzel a román sajtó is, sőt, ők elég sokat foglalkoztak a magyar sportolók teljesítményével.
A sortiraparis.com román nyelvű cikke a július 26. és augusztus 11. között megrendezett párizsi olimpiai játékok előtt azt írta, hogy az ötkarikás játékok
izgalmas versenyeket ígérnek, és a nemzetek közül, amelyekre érdemes lesz odafigyelni, Magyarország olimpiai csapata kiemelkedik a lenyűgöző győzelmei történelmével.
Kiemelik, hogy „a magyar olimpiai csapat gazdag történelmével és kiváló hagyományaival olyan erő, amelyet nem szabad alábecsülni. Az 1896-os első újkori olimpiai játékokon való részvétele óta Magyarország folyamatosan bizonyította, hogy számos sportágban képes kiemelkedő teljesítményt nyújtani. Összesen 498 éremmel, köztük 177 arany-, 151 ezüst- és 170 bronzéremmel Magyarország az olimpiák történetének legtöbb érmet szerzett nemzete közé tartozik. A sportágak közül a magyarok különösen az úszásban, a vívásban, a kajak-kenuban és az evezésben, valamint a tornában tündökölnek, ahol sportolóik gyakran uralták a dobogót.”
Amint elkezdődtek az olimpiai játékok, a román sportra specializálódott sajtó kiemelten foglalkozott nem csak a szomszédunk saját, hanem hazánk eredményeivel is.
Augusztus elsején a sport.ro azzal dicsekedett, hogy „Románia 17 hellyel megelőzi Magyarországot az olimpiai játékok éremtáblázatán.” Miután Andrei Cornea és Marian Enache aranyérmet szerzett a férfi evezősök között és Ancuța Bodnar és Simona Radiș ezüstérmet a női evezősök között, azt írták: „ezekkel a sikerekkel Románia immár négy érmet nyert az olimpiai játékokon, eggyel többet, mint Magyarország, amely az elmúlt években több milliárd eurót fektetett a sportba.
Hazánk a 13. helyen áll az érmesek rangsorában, szemben Magyarország 30. helyével.”
Augusztus 2-án a Gazeta Sporturilor így számolt be Kós Hubert győzelméről:
Magyarország első aranyérme Párizsban: az összes érmet tekintve egyenlítettek Romániával.
A magyar küldöttség már négy érmet nyert Párizsban, ugyanannyit, mint Románia, csakhogy a „trikolórok” két arannyal, egy ezüsttel és egy bronzzal rendelkeznek, míg Magyarország egy arannyal, két ezüsttel és egy bronzzal büszkélkedhet.”
Augusztus 3-án a Prosport azt írta: „Magyarország felnéz Románia helyezésére: a 7 éremnek köszönhetően Románia csapata feljött a 11. helyre a párizsi olimpia összesített ranglistáján, közvetlenül Kanada mögött.
Románia ezzel megelőzte Magyarországot, amelynek mindössze hat érme van: két arany, két ezüst és két bronz.”
Nem tartott sokáig a szomszédunk öröme, hiszen augusztus 5-én a sport.ro írta meg, hogy „Románia egy helyet visszaesett , így Magyarország megelőzte”. A Prosport tovább fokokzta a hangulatot és így számolt be Ana Maria Bărbosu tornász bronzérméről:
Ellopták a torna érmünk és Magyarország megvert minket!”
Augusztus 7-én ismét a Prosport ujjongott: „Jackpot! Mihaelea Cambei ezüstérme után Románia egy helyet javított a 14. az éremtáblázaton, egy hellyel megelőzve a szomszédos Magyarországot.
Magyarország döntő csapást kapott.”
Augusztus 10-én a Prosport újra hozta a formáját, de most inkább pánikolt:
Magyarország letarolta Romániát az olimpiai éremtáblázaton!”
Majd folytatták: „Vége a Magyarország-Románia összecsapásnak a 2024-es párizsi olimpián, miután a magyarok a napokban letarolták hazánkat az éremtáblázaton. Az olimpián szerzett 15 éremmel Magyarország összességében a 13. helyen áll! Románia már csak a 20-on.” Ugyanazt hírt a Gazeta sporturilor ezzel a címmel hozta le:
Magyarország kétszer jobb, mint Románia.”
Augusztus 11-én tovább rémüldözött a Prosport, miután hazánk azelőtt való nap újabb 3 érmet nyert, két ezüstöt és egy bronzot: „Románia újabb három helyet esett vissza.
Kezd aggasztó lenni a rangsor, Magyarország összességében megvert minket: pontosan kétszer annyi érmük van, mint nekünk.”
Augusztus 11-én a sport.ro így örült Gulyás Michelle sikerének:
Magyarország megállíthatatlan a párizsi olimpián!
Újabb világrekordot jelentő aranyérem a magyaroknak.”
Végül, Románia kilenc éremmel, köztük három arany-, négy ezüst- és két bronzéremmel zárta a párizsi olimpiát.
A Román Olimpiai és Sportbizottság 12 éremre számított – számolt be a Mediafax. Így van bennük némi csalódás, mivel az egyes sportágakban a román versenyzők a lehetséges szintjeik alatt teljesítettek. Ilyen például az asztalitenisz, az evezés, a birkózás, mind olyan sportágak, amelyben Romániának valós esélyei voltak az éremre.
A fentiekből láthatjuk, hogy nem csak mi figyeltük hazánk sportolóinak a teljesítményét, hanem egyes szomszédaink is árgus szemekkel lesték azokat. Azt mindenképpen ki kell emelni, hogy a beszámolók és cikkek alatt nem szerepeltek hőbörgő, hazánkat gyalázó, nacionalista hozzászólások, ami, ha nem is ad bizakodásra okot, de mindenképpen meglepő.
Dicstelenül ért véget az afrikai kalandja Horaţiu Potra csapatának, állig felfegyverezve indultak hát Bukarest ostromára – nem mindennapi történet, ráadásul szerdán újabb fordulatot vett!
A Ferencváros vezetőedzője úgy érezte, csapata a fordítás után már nem engedheti ki a kezéből a győzelmet.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 251 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina11
2024. augusztus 17. 14:24
"A német csapat tizenkét aranyérmet, 13 ezüstérmet és nyolc bronzérmet szerzett Párizsban. Ez az országos ranglista tizedik helyére volt elég, ami a második világháború utáni 1952 óta a legrosszabb eredmény. Míg a német olimpikonok 1990-ben 257 kategóriában 82 érmet nyertek, addig Párizsban 329 kategóriában mindössze 33 helyen végzett az első három helyezett."
A Német Olimpiai Sportszövetség (DOSB) vegyes érzelmekkel bír a történelmileg rossz eredménnyel kapcsolatban."
és mi a vegy?
Ahogy a románok és a rutén-ukránok esete is mutatja, az sem jó, ha egy nép agyonnyeri magát a történelemben, mert attól fogva lelkifurdalásos megalomániától fog szenvedni.
A németeknél áll a bál:
"A német csapat tizenkét aranyérmet, 13 ezüstérmet és nyolc bronzérmet szerzett Párizsban. Ez az országos ranglista tizedik helyére volt elég, ami a második világháború utáni 1952 óta a legrosszabb eredmény. Míg a német olimpikonok 1990-ben 257 kategóriában 82 érmet nyertek, addig Párizsban 329 kategóriában mindössze 33 helyen végzett az első három helyezett."
A Német Olimpiai Sportszövetség (DOSB) vegyes érzelmekkel bír a történelmileg rossz eredménnyel kapcsolatban.